faragam
04 اسفند 1401 - 23:50

صنعت فضایی کشور روی ریل پرشتاب/رشد ۲ درصدی طرح شبکه ملی اطلاعات

کرمانشاه- وزیر ارتباطات با تاکید بر قرار گرفتن صنعت فضایی کشور روی ریل پرشتاب از رشد ۲ درصدی طرح شبکه ملی اطلاعات در ۱۶ ماه گذشته نیز خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی زارع پور بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای اداری که با حضور استاندار کرمانشاه و مسئولان استانی در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: طی ۴۴ ساله گذشته از عمر انقلاب اسلامی مسیر رشد و پیشرفت در اکثر جوانب در کشور رقم خورده است.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری، افزود: به گفته ایشان منکر مشکلات در کشور نیستیم اما نقطه مهم در کشور این است که امروز در مسیر رشد و پیشرفت قرار گرفته این و بسیاری از فشارهایی که به کشور وارد می‌شود نشان دهنده مسیر درستی است که از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون در پیش گرفته‌ایم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه مردم پیچ و خم‌های تاریخی این برهه زمان را پشت سر خواهد گذاشت، تصریح کرد: با توجه به دسیسه و تفرقه افکنی اخیر دشمنان شاهد به کارگیری ظرفیت همه‌جانبه آنها در تحلیل مباحث اقتصادی کشور بودیم اما باید دانست که ما همچنان به مسیر خود ادامه خواهیم داد.

زارع پور با اشاره به اینکه امروز کشور در همه جهات نیازمند کار مجاهدانه و عالمانه است، عنوان کرد: به استناد منویات مقام معظم رهبری این ۲ مفهوم باید با هم و در کنار هم مبتنی بر ارائه طرح‌ها و تلاش‌های شبانه روزی برای پیشرفت و کارآمدی نظام جمهوری اسلامی به کار گرفته شوند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی کارآمد است و همچنان به رشد و پیشرفت خود ادامه خواهد داد اما باید در این مسیر و به ویژه در شرایط کنونی امید آفرینی برای جوانان داشته باشیم و به دنبال نتیجه بخشی در این زمینه بود.

وزیر ارتباطات با تاکید به اینکه بیکاری معضل اصلی و شناخته‌شده استان کرمانشاه است، گفت: برای رفع این معضل باید دست به دست هم داده و با حمایت‌های مسئولین برای اشتغالزایی حرکت کرد.

زارع پور با اشاره به اینکه درد و رنج هشت سال دفاع مقدس را استان کرمانشاه چشیده، بیان کرد: برای رفع مشکلات این استان حمایت‌های لازم را برای حضور مسئولان کشوری در استان کرمانشاه پیگیری کرده اما حضور مسئولان و کمک‌رسانی‌ها نیازمند طرح و برنامه مشخص برای پیشرفت استان است.

وی در ادامه به راه اندازی طرح دولت هوشمند و دیجیتال در کشور، عنوان کرد: با توجه به پیشرفت‌های حوزه ارتباطات دهه آینده را دهه‌ی دیجیتال دانسته و باید به جایگاه بالایی در جهان و دنیا در دست پیدا کنیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: با توجه به اینکه امروز در حوزه ارتباطات و اینترنت یکی از ظرفیت‌های بی بدیل در حوزه اقتصاد دولت هوشمند و دیجیتال است که به نحوی همه ابعاد زندگی روزمره مردم را به خود درگیر کرده است.

زارع پور به توسعه طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور طی یک دهه اخیر اشاره کرد و یادآور شد: این طرح یک شبکه پرسرعت و با کیفیت است که هدف آن ارائه خدمات با کیفیت به مردم به عنوان یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است.

وی افزود: بر اساس گزارشات ارائه شده از ابتدای دولت سیزدهم پیشرفته طرح شبکه ملی اطلاعات تنها ۲۳ درصد بوده که با گذشته ۱۶ ماه با رشد ۲ درصدی به ۵۷ درصد رسیده و برای پیشرفت بیشتر این مسیر همچنان ادامه دارد.

وزیر ارتباطات در ادامه سخنان خود به راه‌اندازی پروژه مهم فیبر نوری در کشور و استان کرمانشاه اشاره و تاکید کرد: این طرح به عنوان یک طرح جهادی موفق با پیشرفت‌هایی که تاکنون داشته در نظر دارد تا ۲ سال آینده با سرعت ۸۰۰ مگابایتی ۲۰ میلیون خانوار را تحت پوشش قرار داده چرا که توسعه ایران در آینده در گرو پیشرفت این طرح است.

زارع پور اظهار کرد: پروژه پوشش سراسری فیبر نوری در چند استان آغاز شده که استان کرمانشاه جز اولین استان‌هایی است که این طرح را آغاز کرده و طبق قول‌های داده شده تا مرداد ماه سال آینده شهر کرمانشاه و برخی شهرستان‌های آن از این طرح بهره‌مند خواهند شد.

وی در خصوص اتفاقات حوزه فضایی کشور نیز، مطرح کرد: در سال گذشته ۶ پرتاب فضایی داشتیم که چهار مورد آن عملیاتی و ۲ مورد آن تحقیقاتی بوده و جلسات مربوط به این حوزه پس از چندین سال در دولت سیزدهم در حال برگزاری است و امروز صنعت فضایی کشور بر روی ریل پرشتاب پیشرفت قرار گرفته است.

وزیر ارتباطات با تاکید بر راه‌اندازی طرح اینترنت کودک و نوجوان در کشور گفت: زمینه‌ها برای استفاده از این طرح در کشور فراهم شده که اولیا می‌توانند با مدیریت بر فضای مجازی برای فرزندان خود مشخص کنند که از چه مطالبی استفاده کنند.

زارع پور در پایان ادامه داد: سامانه *۴۵۶# مربوط به اینترنت ویژه کودک و نوجوان است که با شماره‌گیری آن شرایط و مسیر استفاده از آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت اما این طرح نیازمند تبلیغات است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1053346